بازگشت به صفحه کامل

معرفی آقای دکتر بهرام همتی نژاد عضو هیأت علمی بخش شیمی دانشگاه شیراز و فعالیتها و توانمندی های ایشان در ارتباط با جامعه و صنعت

معرفی آقای دکتر بهرام همتی نژاد عضو هیأت علمی بخش شیمی دانشگاه شیراز و فعالیتها و توانمندی های ایشان در ارتباط با جامعه و صنعت


دکتر بهرام همتی نژاد عضو هیئت علمی  بخش شیمی دانشگاه شیراز در حوزه تخصص خود در زمینه ارتباط و تعامل با صنعت گفت: عمده فعالیت ها و تخصص من در زمینه ارتباط با صنعت در حوزه پزشکی و مواد غذایی،  شناخت سنسورها و روش های آنالیز مواد بوده است.

وی در ادامه با اشاره به این که طرحی ندارد که در آن به صورت مستقیم با صنعت همکاری داشته باشد اظهار کرد:  برخی از طرح های پژوهشی اینجانب تا مراحلی انجام گردیده اند ولی متاسفانه به منجر به عقد قرارداد نشده است. ایشان همچنین از برخی طرح های پژوهشی خود که در حیطه ارتباط با صنعت انجام شده است نام برد: طرح تشخیص بیماری ها و به ویژه تشخیص سرطان

عضو هیئت علمی بخش شیمی دانشگاه شیراز بیان کرد: طرح ها و قراردادهای اینجانب عمدتاً با دانشگاه علوم پزشکی شیراز منعقد گردیده است. در مبحث های بین المللی نیز در بخش طراحی دارو موفق به دریافت یک سری گرنت هایی شده ام.

دکتر همتی نژاد در خصوص طرح های خود اظهار داشت: طرح هایی توسط اینجانب انجام شده است و همچنین دستاوردهای آن در رفع نیازها و مشکلات جامعه قابل مشاهده است و امروزه هر پژوهشی که انجام می شود بایستی افق های آن به سمت گره گشایی از حل یک مشکل اساسی نظیر مشکلات علمی، اجتماعی، صنعتی، اقتصادی یا ... باشد. وی ادامه داد: به طور مثال وقتی پروژه ای را تعریف میکنم افق های دو، پنج، ده یا بیست ساله را متصور میشوم و این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که این پژوهش بتواند در رفع مشکلات جامعه مؤثر واقع شود و اگر پژوهشی با این دید نباشد، ممکن است که مقاله ای هم چاپ شود ولی تأثیر زیادی در جامعه نداشته باشد.

وی در خصوص کارآفرینی و اجرای طرح توضیح داد: یکی از دغدغه های من کارآفرینی می باشد و معمولا دانشجوها وقتی پروژه ای تعریف میکنند، به گونه ای پروژه را طراحی می کنند که در آینده بتوانند وارد بازار کار شوند و تا حدودی هم موفق شده اند ولی اساسا چون ماهیت رشته مرتبط با علوم پایه می باشد، دانشجویان موفق به کسب موفقیت های زیادی نمی گردند.

وی افق های پیش روی مطالعات خود را ارزیابی کرد: در آینده نزدیک رویکرد ما به سمت تولید سنسورهای یک بار مصرف می باشد، سنسورهایی که نیاز به دستگاه قرائت خوان نداشته باشند که اصطلاحا به آنها سنسورهایی گفته میشود که در محل می توان از آنها استفاده کرد و این امر نه تنها در آینده یکی از اولویت ها در ایران، بلکه در کل جهان می باشد و همچنین تحقیقات در بخش تشخیص به سمتی پیش می رود که ابزارهایی مورد استفاده قرار گیرندکه قابل استفاده برای عموم حتی در مکان های دور، فضا و دیگر کرات و ... باشد.

در ادامه وی ارزیابی خود را نسبت به ارتباط مقاطع مختلف تحصیلی در ارتباط با موضوع جامعه و صنعت این گونه بیان کرد: گمان می کنم  که بیشترین ارتباط را می توانیم در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا با دانشگاه داشته باشیم، زیرا که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا آمادگی بیشتری دارند تا تخصص های خود را به صنعت ارتباط دهند و بتوانند فعالیت های کاربردی را انجام دهند.

دکتر همتی نژاد در پایان پیشنهاد کرد: اولویت های دانشگاه باید پژوهش برای ارتقای جامعه باشد نه خدمت برای جامعه، سازمان های خدمتی بسیاری در جامعه وجود دارند و این شأن دانشگاه را پایین می آورد. همچنین دانشگاه میبایست ثبت اختراع و نوآوری انجام دهد و اینها را به صنعت عرضه نماید.